02.04.2020 - Silivri Ajandası
Silivri Ajandası

Arşivden karelerle Ecevit’ler…

2006 yılında ölen eski başbakan Bülent Ecevit’in eşi ressam ve siyasetçi Rahşan Ecevit, dün gece tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Yakın …

2006 yılında ölen eski başbakan Bülent Ecevit’in eşi ressam ve siyasetçi Rahşan Ecevit, dün gece tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Yakın tarihin önemli siyasi figürlerinden Ecevit çiftinden geriye bu fotoğraflar kaldı…

1923’te Bursa’da dünyaya gelen Rahşan Aral, 17 Ocak 2020’de 97 yaşında Ankara’da vefat etti. Robert Koleji mezunu, ressam ve yazar olan Rahşan Ecevit, Demokratik Sol Halk Partisi’nin (DSP) kurucuları arasında yer aldı.

Aynı okulda öğrenim gören Rahşan Aral ve Bülent Ecevit, 1946 yılında evlendi.

‘Karaoğlan’ lakaplı Bülent Ecevit, 1974-2002 yılları arasında beş kez başbakanlığına seçildi.

9 Aralık 2000’de ölüm orucu eylemlerini sona erdirmek için başlatılan MHP- DSP koalisyonunun en çok tartışılan uygulamalarından biri olan ‘Hayata Dönüş Operasyonu’ndan 3 gün sonra (22 Aralık) ‘Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası’ çıktı. Devlete karşı işlenenler dışındaki suçlara erteleme veya şartlı salıverme getiren yasa, Rahşan Ecevit’in önerisiyle çıktığı için kamuoyunda “Rahşan affı” olarak biliniyor.

Aynı zamanda şair olan Bülent Ecevit, eşi Rahşan’a şu dizeleri yazmıştı: “Birlikte öğrendik seninle / avcumuzda yüreği çarpan / kuşa sevgiyi”

Çiftin hayatına dair, Kadir Çelik’in yazdığı “Bülent’imle Bir Ömür: Rahşan Ecevit anlatıyor” isimli bir kitap da bulunuyor.

Bülent Ecevit’in ölümünden sonra 2010 yılında DSP’den ayrılarak Demokratik Sol Halk Partisi’nin (DSHP) kuruluşunda yer aldı. Ancak daha sonra CHP genel başkanlığına seçilen Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye desteğini vererek bu partiyi kapattığını açıkladı.

Eşinin ölümünün ardından Emrehan Halıcı ile Bülent Ecevit Vakfı’nı kuran Rahşan Ecevit, vefatına kadar vakıfta çalışmalarını sürdürdü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ